Osuszanie powietrza w domu i piwnicy
Jak pozbyć się wilgoci w domu, w piwnicy czy garażu? Jakie są przyczyny i skutki wilgoci oraz jak z nią walczyć? Skuteczne obniżanie wilgotności powietrza w domu jest możliwe, niezależnie od jej przyczyny oraz od zaawansowania. Osuszacze powietrza to szereg zróżnicowanych pod kątem pracy urządzeń, możliwych do wykorzystania w wielu miejscach i sytuacjach.
Osuszacze powietrza – rodzaje
Przyczyną pojawienia się wilgoci w domu może być źle funkcjonująca hydroizolacja budynku. Woda podciągana przez mury pnie się coraz wyżej i wnika coraz głębiej, co z czasem będzie widoczne w postaci grzyba na ścianach. Równie często zdarzają się trudne do wykrycia nieszczelności w dachu. Czasem powód może być tak ewidentny, jak zalanie przez nieuważnego sąsiada. Powodem może być również słaba wentylacja pomieszczeń, przez co nie jest możliwe skuteczne odprowadzanie wilgoci powstającej każdego dnia np. podczas gotowania, suszenia prania czy kąpieli. Pamiętajmy jednak, że zanim przejdziemy do obniżania wilgotności powietrza w domu, trzeba pozbyć się przyczyny. Później pozostaje dopasowanie odpowiedniego osuszacza do warunków, w jakich będzie pracował. Osuszacze wykorzystują dwa odmienne sposoby na gromadzenie wilgoci z powietrza. Adsorpcyjny osuszacz powietrza posiada rotor (obracający się bęben) pokryty adsorbentem. Ma on za zadanie gromadzić wodę z powietrza, która oddawana jest później do specjalnego zbiornika, lub może być wypompowywana na zewnątrz bądź do kanalizacji. Kondensacyjny osuszacz powietrza pracuje nieco inaczej. Do działania wykorzystuje zjawisko skraplania się wody na zimnej powierzchni. Podobnie jak w przypadku pierwszego modelu, woda gromadzona jest w specjalnym zbiorniku.
Podczas wyboru osuszacza ważne jest, aby dopasować go do warunków, w jakich będzie pracował. Jeśli chcemy osuszyć zimną piwnicę czy garaż po zalaniu, lepiej sprawdzi się model adsorpcyjny, ponieważ jest tak samo wydajny w niskich temperaturach. W warunkach domowych natomiast (wysoka temperatura) lepiej sprawdzi się model kondensacyjny, ponieważ pobiera mniej energii elektrycznej.